Radni podczas dzisiejszej (27.03) sesji Rady Miejskiej przyjęli do realizacji program profilaktyki szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców gminy Police po 65 roku życia. Program będzie realizowany w 2019 roku przez gminę Police.

reklama

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez wiele typów wirusów grypy z rodziny Orthomyxoviridae. Nie wyleczona, o ile dotyczy ludzi z osłabioną odpornością, może spowodować bardzo poważne komplikacje pogrypowe, które niejednokrotnie kończą się nawet śmiercią. Zgodnie z danymi WHO na świecie umiera w powodu grypy 10-40 tys. ludzi. Jedyną i skuteczną metodą walki z grypą są szczepienia ochronne. Zgodnie z wymogami WHO stwierdza się celowość corocznych szczepień osób z tzw. grup wysokiego ryzyka. Należą do nich m.in. osoby powyżej 65 roku życia.

Gmina Police zamierza realizować program od sierpnia do grudnia 2019 roku. W ramach możliwości budżetowych Gminy Police program będzie kontynuowany w latach kolejnych.

W 2019 roku do szczepień kwalifikuje się ok. 6.500 osób zamieszkałych na terenie Gminy Police. Koszt szczepienia jednej osoby to ok. 40 zł. Planuje się zaszczepienie ok. 1000 osób. Całkowity koszt szczepień w roku 2019 wyniesie ok. 40.000 zł.