Policcy funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn oraz odzyskali pieniądze pochodzące z oszustwa „na policjanta”. Mężczyźni usłyszeli zarzuty wyłudzenia 27 000 zł i 4 000 euro od 82-letniej kobiety. Na wniosek policjantów i prokuratora, sąd aresztował ich na 3 miesiące. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

reklama

20 marca w godzinach popołudniowych, 82-letnia mieszkanka Nowego Warpna dostała telefon od rzekomego policjanta, który poinformował kobietę, że jej córka spowodowała poważny wypadek samochodowy i będą potrzebne pieniądze, aby uchronić ją przed konsekwencjami prawnymi. Kilkanaście minut później do drzwi seniorki zapukał mężczyzna, który podał się za policjanta i odebrał od kobiety 27 000zł i 4 000 euro. Na koniec powiedział, żeby kobieta się nie martwiła i że będą w kontakcie. Całe szczęście bliscy kobiety szybko zawiadomili o zaistniałej sytuacji prawdziwych policjantów, którzy kilka minut później zatrzymali dwóch mężczyzn poruszających się samochodem marki Mercedes w kierunku Tanowa. W pojeździe funkcjonariusze ujawnili pochodzące z oszustwa pieniądze.

Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu. Po zebraniu materiału dowodowego przedstawiono im zarzuty oszustwa. Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec nich środki zapobiegawcze - tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. Teraz mogą zostać skazani na karę nawet 8 lat pozbawienia wolności. Na chwilę obecną policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności zdarzenia. Sprawa jest rozwojowa. W okresie od 10 do 20 marca na terenie powiatu polickiego doszło jeszcze do 2 przypadków tego typu oszustw.

Policjanci przypominają, aby nie przekazywać pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za funkcjonariuszy policji bądź członków rodziny. Sprawdźmy informacje, które nieznajomy nam podaje np. kontaktując się z bliskimi.

W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za krewnego czy policjanta możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem! Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o swoich działaniach i nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy.

Pamiętajmy również, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

sierż.sztab. Katarzyna Leśnicka