Osoby doświadczające przemocy muszą pamiętać o tym, że ukrywanie przejawów agresji może doprowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań sprawcy.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- Bezkarność może napędzać agresję oprawcy, dlatego dramaty rozgrywające się w czterech ścianach powinny doczekać się reakcji samych ofiar, sąsiadów lub rodziny i bliskich. Nasza reakcja ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli w rodzinie są małe dzieci. One także poniosą ogromny koszt w postaci bagażu wspomnień o awanturach i rękoczynach pomiędzy rodzicami – informuje mł. asp. Katarzyna Leśnicka oficer prasowy KPP w Policach.

Jesteś świadkiem przemocy. Zadzwoń na numer 800 120 002.

Policja dysponuje wypracowanymi metodami skutecznej pomocy osobom doświadczającym przemocy domowej, poprzez kompleksową pomoc i wsparcie, nie tylko w zakresie zatrzymania i ukarania sprawcy, ale także zabezpieczenia warunków materialno-bytowych oraz wsparcia psychologicznego.

Szczegółowe informacje na temat pomocy uzyskać można pod ogólnopolskim numerem telefonu- Niebieska Linia: 800-120-002.

Pomoc interwencyjną dla osób dotkniętych przemocą oferują także takie placówki jak:

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach 72-009 Police ul. Szkolna 2 tel. 91 42 49 700, kom. 605 313 080

- Dział Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej tel. 91 31 70 228, całodobowy telefon interwencji kryzysowej 603 083 020

- Ośrodek Pomocy Społecznej, 72-010 Police ul. Siedlecka 2a , tel. 91 42 43 840

Wymienione instytucje oferują nie tylko doraźną pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie, ale pomagają również pokrzywdzonym odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

- Jedną z możliwych metod działania osób dotkniętych przemocą w rodzinie jest bezpośredni kontakt z dzielnicowym, którego dane kontaktowe znaleźć można na stronie Komendy Powiatowej Policji w Policach – informuje mł. asp. Katarzyna Leśnicka.

Policja może wdrożyć procedurę „Niebieskiej Karty”, która rozpocznie cały szereg działań pomocowych m.in. zaangażowanie wielu instytucji w celu ochrony ofiary przemocy i rozwiązania trudnej sytuacji.

Dzielnicowy w każdym przypadku udzieli pomocy oraz zainicjuje skoordynowane działania podmiotów zajmujących się tą tematyką. Jeśli natomiast w związku ze stosowaniem przemocy potrzebna jest pilna pomoc, zadzwońmy bezpośrednio na numer alarmowy 112.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Policach