Okres jesienno-zimowy wiąże się zawsze z trudniejszymi warunkami panującymi na drodze. Opady deszczu, śniegu, niskie temperatury, krótsze dni i coraz wcześniej zapadający zmierzch nie sprzyjają bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policjanci zachęcają pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nawet w obszarze zabudowanym.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Ze względu na krótkie dni i wcześnie zapadający zmrok policjanci przypominają o obowiązkach osób pieszych, poruszających się po drodze. Aktualne przepisy nakładają na osoby piesze obowiązek używania elementów odblaskowych w momencie poruszania się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu. Nie stosowanie się do tego przepisu zagrożone jest mandatem karnym w kwocie do 100 złotych. Jednak w tym przypadku nie to jest najważniejsze.

- Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów – informuje mł.asp. Katarzyna Leśnicka

Dodatkowe metry pozwalają często kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Policjanci zachęcają pieszych do korzystania z odblasków również w obszarze zabudowanym. Nie wstydźmy się noszenia elementów odblaskowych, nie jest to uciążliwe, a może uratować nasze życie.