Od dzisiaj znów można swobodnie odwiedzać lasy, korzystać z parków, plaż. W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


W nowym rozporządzeniu z 19 kwietnia 2020 r. Rada Ministrów zniosła obowiązujący wcześniej zakaz korzystania z lasów, skwerów, parków, zieleńców, promenad, bulwarów. Zakaz obejmował również plaże.

Od 20 kwietnia ograniczenie dotyczy:  korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci) . Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wież lub tarasów widokowych.

Otwarte i dostępne będę natomiast leśne parkingi i miejsca postojowe.

Do odwołania wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  • a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Nie zmieniają się ograniczenia dotyczą przejazdów zbiorowym transportem publicznym.

W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. To samo tyczy się pojazdów większych niż 9-osobowe i zbiorowego transportu prywatnego.

Obowiązuje równie zakaz korzystania z rowerów miejskich

Od dzisiaj nie obowiązuje zakaz przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych.

Dzieci do lat 13 nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.Podziel się informacją ze znajomymi:#wirtualnepolice - Warto przeczytać - pozostałe artykuły