Choć do rozpoczęcia kalendarzowej zimy jeszcze trochę czasu, to pogoda daje już o sobie znać. Zdarzają się noce, gdy słupek rtęci wskazuje już minusowe temperatury. W tym okresie policcy funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na osoby bezdomne, ponieważ zbliżający się okres jest dla nich wyjątkowo trudny.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Co roku na terenie kraju odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni – reagujmy!

Okres zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, czy altanki. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób i współpracują w tym zakresie z wieloma instytucjami. W przypadku napotkania osób bezdomnych policjanci proponują im pomoc, przewiezienie do specjalnych ośrodków, noclegowni, bądź innych miejsc, w których mogą otrzymać fachowe wsparcie czy zjeść ciepły posiłek. Wszelkie działania mają na celu chronić życie osób zagrożonych wychłodzeniem. Jednak pamiętajmy, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale także mieszkańców.

Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Gdy na dworze panują niskie temperatury nie należy również przechodzić obojętnie obok osób będących pod widocznym działaniem alkoholu. Człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło i jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować mu życie.

sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka

fot. Komenda Powiatowa Policji w PolicachPodziel się informacją ze znajomymi:#wirtualnepolice - Warto przeczytać - pozostałe artykuły