Zamknij

6 najważniejszych parametrów przy kredycie hipotecznym

11:20, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:20, 08.12.2022

Planujesz finansowanie zakupu domu czy mieszkania przy wsparciu banku? Długoterminowy kredyt musi być dobrze przemyślaną decyzją. Oszczędność czasu i szybkie działanie są tu niewskazane, a kluczem jest skrupulatne zapoznanie się z warunkami udzielenia kredytu, a później umową. Jeśli wnioskujesz o kredyt hipoteczny po raz pierwszy, przeanalizuj kilka istotnych aspektów zobowiązania, aby czuć się bezpiecznie.

1.    Zdolność kredytowa

To zasadnicze kryterium, które bank bierze pod uwagę, zanim wyda decyzję o przyznaniu ci środków. To nic innego, jak możliwość spłacenia kredytu według dat określonych w harmonogramie oraz zgodnie z warunkami wskazanymi w umowie kredytowej. Każdy bank może stosować nieco inne kryteria oceny klienta. To znaczy, że jeśli jedna instytucja odrzuci twój wniosek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby starać się o wsparcie w innej. Szczegółowe dane na ten temat znajdziesz w internetowych porównywarkach, np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

2.    Wkład własny

To istotny element starania się o kredyt hipoteczny. Według wskazań Komisji Nadzoru Finansowego wkład własny wnioskującego powinien wynosić co najmniej 20% kwoty kredytu. Obecnie nie ma możliwości zaciągnięcia zobowiązania na zakup nieruchomości bez żadnego wkładu własnego. Zdarzają się natomiast banki, które idą klientom na rękę i pozwalają uregulować część wymaganego wkładu własnego w inny sposób.

3.    Rodzaj rat

W każdym banku możesz wybierać spośród rat równych lub malejących. Wiążą się one z różnym sposobem naliczania odsetek. Rata równa nie zmienia się przez cały okres trwania umowy z bankiem, a odsetki spłacane są w większości w pierwszym okresie. Z kolei raty malejące składają się w większości z kapitału własnego, zaś odsetki reguluje się pod koniec trwania umowy. Rodzaj raty powinieneś dobrać do swoich możliwości finansowych.

4.    Wysokość oprocentowania

To jeden z parametrów, dzięki którym oblicza się koszty kredytowania. W ten sposób możliwe jest określenie wysokości odsetek, które należy oddać bankowi razem z kapitałem. Instytucje bankowe zachęcają klientów do zaciągania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem wynoszącym 0 procent. To jednak nie zawsze korzystne rozwiązanie! W końcu oprocentowanie nie oddaje całkowitych kosztów kredytowania.

5.    Pełny koszt kredytu hipotecznego

Chcąc poznać pełen koszt kredytu, należy dokładnie sprawdzić wysokość RRSO, a więc rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Zawierają się w niej odsetki, ale także:

●   prowizje pobierane przez bank;

●   ubezpieczenie;

●   inne pomniejsze koszty, które nie zawsze widać od razu.

6.    Okres kredytowania

Szukając najlepszej oferty dla siebie, zwróć uwagę na możliwy okres kredytowania. Dłuższy czas spłacania rat jest korzystny, jeśli twoje miesięczne możliwości finansowe są ograniczone. Zwykle możliwe jest również wcześniejsze uregulowanie całego zobowiązania. Sprawdź jednak wcześniej, czy dany bank nie pobiera w takim wypadku dodatkowych opłat! Nie zawsze wcześniejsze spłacenie pełnej kwoty będzie korzystne dla instytucji finansowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%