Zamknij

W jaki sposób stosować obornik bydlęcy w ogrodzie

17:01, 08.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:27, 19.08.2022
Skomentuj

Obornik bydlęcy jest doskonałym nawozem zarówno dla roślin owocowych, ozdobnych jak i warzywnych. Stosując go jesienią można pozytywnie wpłynąć na glebę oraz uprawiane w niej rośliny.

 

Dlaczego warto nawozić ogród obornikiem bydlęcym?

Główną zasadą podczas stosowania obornika jest jednak to, aby miał on odpowiednią ilość czasu na rozłożenie się zanim w miejscu jego zastosowania posadzone będą rośliny. Po zastosowaniu obornika poprawia się struktura gleby, gleba zostaje odkwaszona, przebywa w niej znacznie więcej dżdżownic, a także pożytecznych mikroorganizmów, inicjujących przebieg reakcji chemicznych. Jednocześnie stosując obornik można znacznie ograniczyć nawożenie sztuczne. Dlatego w kolejnych latach po zastosowaniu obornika warto wykonać analizę gleby, zanim zastosuje się nawozy mineralne. Wówczas uzupełnia się jedynie niedobory poszczególnych pierwiastków. Istotne jest zatem, aby nie stosować nawożenia mineralnego bez potrzeby. Obfite oraz zdrowe plony uzyskuje się tylko wówczas, kiedy dawki nawozu są dostosowane do indywidualnych wymagań pokarmowych roślin.

Różne rodzaje obornika - jak stosować?

W ogrodzie przed uprawą roślin warto stosować obornik przekompostowany. Wynika to z faktu, że świeży obornik zawiera dużą ilość amoniaku, który z kolei negatywnie wpływa na rośliny. Aby dokonać przy kompostowania obornika należy złożyć go na pryzmę, przykryć kompostem oraz trzymać przez co najmniej kilka miesięcy. Bardzo wygodny w zastosowaniu jest również w suszony obornik dostępny w formie granulatu. Posiada właściwości świeżego obornika, natomiast nie ma nieprzyjemnego zapachu. Na ciężkich glebach najczęściej prowadzić nawożenie obornikiem raz na 4 lata jesienią, na przykład w październiku. Natomiast w przypadku lekkich gleb nawożenie obornikiem należy wdrożyć raz na dwa lub 3 lata. Można zrobić to jesienią lub wiosną, wykorzystując tylko dobrze rozłożony obornik bydlęcy. Istotne jest również, aby po rozsypaniu obornika przekopać ziemię szpadlem lub widłami. Jeżeli obornik zostanie pozostawiony wówczas straci duże ilości azotu.

Nawożenie obornikiem roślin ozdobnych i warzywnych

Należy pamiętać, że obornik bydlęcy rozkłada się w glebie stopniowo, bardzo wolno uwalniając poszczególne składniki pokarmowe. To zaś sprawia, że po zastosowaniu obornika w następnych latach warto uprawiać zupełnie inne grupy warzyw, aby w ten sposób optymalnie wykorzystać składniki odżywcze i uzyskać lepszy plon. Niektóre spośród warzyw, na przykład marchew nie toleruje gleby świeżo nałożonej obornikiem. Natomiast rośliny strączkowe w ogóle nie preferują obornika. Wyjątkiem jest fasola szparagowa. Dlatego po zastosowaniu obornika warto wybierać warzywa, które posiadają wysokie potrzeby nawozowe. W kolejnym roku zaś sadzi się warzywa o średnich wymaganiach, natomiast w następnych latach warzywa korzeniowe, na samym końcu warzywa strączkowe. Obornik idealnie sprawdza się także w przypadku upraw sadowniczych, takich jak krzewy i drzewa owocowe. Nawóz należy rozsypać na powierzchni ziemi, po czym przekopuje się jego wierzchnią warstwę. Natomiast w kolejnych latach warto rośliny bardzo dokładnie obsypywać ściółką stworzoną z przekompostowanego obornika. Warto także podlewać rośliny sadownicze i krzewy owocowe roztworem przygotowanym z suszonego obornika oraz wody. Obornik jest zatem naturalnym nawozem organicznym o szeregu zastosowań. Idealnie sprawdza się zarówno w przypadku upraw warzywniczych, jak także kwiatów, zwłaszcza róż, hortensji, piwonii, dali, a także kanny.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%