Zamknij

Jest projekt ekomuralu w Policach. Nie będzie to Aleksander Doba

10:00, 29.06.2022 mah Aktualizacja: 10:15, 29.06.2022
Skomentuj

Łososie płynące w rzece, zazieleniona oranżeria czy kobieta w kwiatach pojawią się na ekologicznych muralach. Malowidła nie tylko upiększą elewacje w kilku zachodniopomorskich miastach, ale przede wszystkim – dzięki zastosowaniu farb fotokatalitycznych – pochłoną zanieczyszczenia. Wybrano wykonawców dla większości lokalizacji. Artyści powinni niebawem przystąpić do pracy.

 

W 2022 roku w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, zaplanowano wykonanie siedmiu ekomurali. Powstaną w sześciu miastach regionu. W lutym ogłoszono konkurs, którego zadaniem było wyłonienie najciekawszych projektów. Wykonawców wybrano dla większości miejscowości.

–  Wkrótce w kolejnych zachodniopomorskich miastach pojawią się ekomurale. Będą one wizualną reklamą zielonego regionu, za który uważa się Pomorze Zachodnie. Malowidła urozmaicą nie tylko miejską przestrzeń, ale przede wszystkim spełnią rolę filtra powietrza, bo pochłoną zanieczyszczenia, jak spaliny samochodowe czy dym papierosowy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W Policach mural będzie można zobaczyć przy ulicy Wojska Polskiego 51. Poświęcony zostanie Puszczy Wkrzańskiej. Obraz „Duch Puszczy”, który wykona Bakcyl Studio Zuzanna Podlewska, połączy w sobie motyw natury i kobiecości.

Na początku roku radny Grzegorz Ufniarz napisał do Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza pismo z propozycją upamiętnienia na ekomuralu w Policach, Aleksandra Dobry.

Jak podkreślano w odpowiedzi - regulamin konkursu nie zawierał propozycji tematów, czy wskazówek dotyczących treści.  Uczestnicy konkursu mieli dowolność w tworzeniu projektów. Miały jedynie dotyczyć ochrony przyrody.

Ekomurale powinny pojawić się na elewacjach budynków podczas wakacji. Do wykonania malowideł użyte zostaną farby fotokatalityczne, które działają tak samo jak zadrzewiony skwer, neutralizując zanieczyszczenia. Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji.

Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie. Co więcej – farba wychwytuje nie tylko gazy, ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby, a nawet nieprzyjemne zapachy. Jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania czy mycia.

(mah)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

EmerytEmeryt

6 1

Pomysł dobry. Szkoda jednak, że mural powstanie w starej części Polic, a nie na gęsto zasiedlonych osiedlach. 14:40, 29.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

DoroteaDorotea

0 1

Fajna inicjatywa. Więcej murali na osiedlu Chemik 09:17, 01.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%