Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej zaprasza 27 marca (środa) o godz. 18 na wernisaż wystawy fotograficznej „Trzy Sztuki na Antarktyce”. Na ekspozycje w Zalesiu będzie można zobaczyć prace Bartosza Stróżyńskiego.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


„Trzy Sztuki na Antarktyce” to bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki. W lutym 2017 r. zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele trzech dziedzin polskiej kultury i sztuki (filmu, muzyki i fotografii), popłynął jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi, w obszarach filmu, muzyki i fotografii. Zespół trzech sztuk tworzyli: Adam Nowak, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd. W skład zespołu wchodził również Olaf Lubaszenko, który niestety w ostatniej chwili z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z udziału w ekspedycji. Śmiałkowie postawili przed sobą kilka bardzo ambitnych celów. Jednym z nich, zrealizowanym już podczas wyprawy, był pierwszy w historii koncert polskiego artysty w Antarktyce. Adam Nowak napisał podczas rejsu nowy utwór słowno-muzyczny inspirowany wyprawą i wykonał go podczas wyjątkowego antarktycznego koncertu na końcu świata, przechodząc tym samym do historii.

Efekty realizacji kolejnego celu artystycznego, tym razem w dziedzinie fotografii, mogą Państwo zobaczyć właśnie na tej wystawie. Autorem fotografii jest Bartosz Stróżyński, pomysłodawca i szef przedsięwzięcia. Dla niego była to już czwarta wizyta fotograficzno-filmowa w Antarktyce. Tym razem skoncentrował się przede wszystkim na pięknie i przemijaniu gór lodowych.

Podczas rejsu zrealizowane zostały również zdjęcia filmowe, z których powstanie film dokumentalny. Ostatnim akordem przedsięwzięcia „Trzy Sztuki w Antarktyce” jest książka, która przedstawia całą historię projektu od dnia powstania idei do momentu oddania książki do druku.

Bartosz Stróżyński

Fotograf i filmowiec podwodny, kompozytor, autor tekstów, producent projektów multimedialnych. Autor książki „AntArktyka. Podwodne zauroczenie” wydanej przez National Geographic w 2014 r. Autor książki „Trzy Sztuki w Antarktyce” wydanej przez Bezdroża w 2018 r. Pomysłodawca i producent przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Pierwsza artystyczna wyprawa polskich artystów do Antarktyki. Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach fotografii, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, GDT European Wildlife Photographer of the Year, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i konkursie Nagroda Magellana. Uczestnik licznych wypraw fotograficznych, między innymi Elysium – Shackleton’s Antarctic Visual Epic. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej gadów oraz fotografii podwodnej rzek. Autor artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace i teksty pojawiały się w wielu magazynach, między innymi w Magazynie National Geographic, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver, Magazyn Przyrodniczy Salamandra.

27 marca 2019, godz. 18:00

Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu

wstęp wolnyPodziel się informacją ze znajomymi:


#wirtualnepolice - Pozostałe informacje kulturalne