18 stycznia w Galerii TaNOWA Domu Dziecka w Tanowie odbył się wyjątkowy wernisaż wystawy malarskiej "Malowane inaczej". Swoje obrazy, jak również pokaz ich malowania, wystawili artyści z niepełnosprawnością - Jadwiga Markur malująca nogą i Walery Siejtbatałow malujący ustami.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Sam wernisaż składał się z kilku części. Były pytania zadawane przez dzieci artystom. Był również mini koncert młodego gitarzysty Jakuba Mazura, ucznia V klasy Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, który zagrał dla dzieci z Domu Dziecka i przybyłych gości Drugą i Trzecią część Sonaty skomponowanej przez J. Turrina oraz Sarabandę BWV 997 J. S. Bacha. Wyjątkowy był jednak pokaz malowania obrazów przez Jadwigę Markur i Walerego Siejtbatałowowa.

Jadwiga Markur -artystka malująca nogą

Malarka urodziła się w 1951 roku w Szczecinie , bez rąk i lewej nogi. Ukończyła szkołę średnią ekonomiczną we Wrocławiu. Po 16 latach pracy jako telefonistka w spółdzielni inwalidów przeszła na rentę i zaczęła malować. Najczęściej maluje kwiaty. Ulubiona technika to olej. Jest artystą samoukiem.  Kiedy zaczyna malować nigdy nie zastanawia się, jaki będzie efekt końcowy i do kogo trafią Jej prace. Dla niej ważne jest, że znajdują odbiorców. Jak sama mówi: „Czasem lubię malować palcem u nogi. Noga zastępuje mi ręce. Jestem szczęśliwa, że jestem niepełnosprawna. Taka się urodziłam i jest mi z tym dobrze. Dawniej w moim życiu zdarzały się chwile zwątpienia. Teraz ich nie ma. Znalazłam sposób na życie – może być ono piękne i radosne. Kiedy maluję zapominam o kłopotach, o tym że może być źle.”

Walery Siejtbatałow artysta malujący ustami

Malarz urodził się w 1965 r w miejscowości Denisovka w Kazachstanie. Po ukończeniu szkoły zawodowej został powołany na okres dwóch lat do czynnej służby wojskowej. Po wyjściu z wojska do dnia wypadku pracował w rodzinnym zakładzie fotograficznym. W 1997 r. w wyniku niefortunnego skoku do wody doznał urazu kręgosłupa szyjnego i stał się osobą niepełnosprawną bez szansy na powrót do pełni zdrowia i sprawności fizycznej. W kwietniu 2010 r. przyjechał do Polski jako repatriant z Kazachstanu. Jest artystą samoukiem, nigdy nie uczył się malarstwa, dzięki wytrwałości i pracowitości technikę malarską wypracował sam. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 300 obrazów o różnej tematyce: między innymi, pejzaże, portrety, ikony, martwa natura. W malarstwie znajduje spokój i siłę przetrwania nieustających dolegliwości. Bardzo lubi malować portrety.

Pomysłodawcą i organizatorem wystawy był Wojciech Szlachcikowski. Wystawa "Malowane inaczej" jest dostępna w Domu Dziecka w Tanowie do 15 lutego.

fot. Artur Rydzewski, Denis Siejtbatałow, Przemysław Wójcik