Najbardziej charakterystyczny kościół Szczecina jeszcze bardziej wypięknieje. Do października 2018 roku w zlokalizowanej na Starym Mieście katedrze św. Jakuba Apostoła odrestaurowana zostanie jej północna część. Większość kosztów rekonstrukcji gotyckiego stylu świątyni pokryją eurofundusze Urzędu Marszałkowskiego.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Podpisanie umowy unijnego wsparcia połączone z wizytacją na placu budowy odbyło się w piątek, 11 maja 2018 roku. Dokumenty parafował marszałek województwa Olgierd Geblewicz i proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła ks. Dariusz Knapik.

Trwająca od marca br. inwestycja, która ma w pełni przywrócić kościołowi jego gotycki styl, obejmuje rewitalizację północnej części szczecińskiej katedry.

Dokładnie chodzi o rozbudowę i nadbudowę ryzalitu, zwieńczonego szczytem wysuniętego z elewacji o 2,5 metra. Dotychczasowe okna z żelbetowymi laskowaniami zostaną zdemontowane i zastąpione oknami o aluminiowej konstrukcji fasadowej. Do renowacji przewidziano także ścianę z portalem wejścia do kaplicy mariackiej i oknami ostrołukowymi, żelbetowe filary i nadproża nad oknami z lat 70-tych XX wieku oraz przyziemie do wysokości ceglanych parapetów podokiennych. Całość prac Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła oszacowała na ponad 3,6 mln zł. Blisko 3 mln zł dołoży w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Urząd Marszałkowski. Efekty zmian poznamy do końca października br.

Bazylika Archikatedralna Świętego Jakuba Apostoła to główny kościół rzymskokatolicki w stolicy Pomorza Zachodniego. To także druga po bazylice licheńskiej pod względem wysokości świątynia w Polsce. Pod względem architektonicznym katedra wzniesiona została w XIV i XV stuleciu. Należy do dzieł gotyku ceglanego, Obecna rekonstrukcja jest kolejną, jaką przechodzi świątynia. W 2007 roku rozpoczęła się operacja przywrócenia wieży jej danej sylwetki. Prace zakończyły się w styczniu 2008 roku montażem strzelistego hełmu, w którym znalazły się punkty widokowe. Dzięki temu mierzy ona aż 110 metrów.

tekst i fot. wzp.pl