Dokument o słynnym kajakarzu i podróżniku z Polic, trzykrotnym pogromcy Oceanu Atlantyckiego - Aleksandrze Dobie - będzie można obejrzeć na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Pokaz filmu "Happy Olo - Pogodna ballada o Olku Dobie" już 29 lipca w ramach Zamkowych Nocy Filmowych. Początek seansu o godz. 22.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Aleksander Doba był jednym z najwybitniejszych polskich podróżników. Między innymi jako pierwszy w historii samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), wykorzystując wyłącznie siłę swoich mięśni. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga. Kajakiem opłynął też Bałtyk i Bajkał. Zdobył tytuł m.in. "Podróżnika Roku 2015" National Geographic, a w 2018 roku trafił na okładkę gazety "The New York Times". Zmarł 22 lutego 2021 r. w trakcie wyprawy na Kilimandżaro.

Wyreżyserowany przez Krzysztofa Pawła Bogocza i Marcina Macuka film o Aleksandrze Dobie to pogodna ballada utrzymana w konwencji kina drogi, opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki.

Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.

Pokaz filmu odbędzie się w ramach Zamkowych Nocy Filmowych 29 lipca (czwartek) o godz. 22. Bilety na seans kosztują 5 zł. Można je kupić na stronie bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.).