Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 dają rezultaty. W ostatnim czasie obserwujemy spadek dziennej liczby zachorowań. Od początku maja rząd łagodzi restrykcje.

reklama

Od 1 maja wprowadzono jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne. Nowe rozporządzenie poszerza dostęp do obiektów sportowych. Do 50 osób został podniesiony limit osób mogących przebywać jednocześnie na obiekcie sportowym na świeżym powietrzu. Na basenach i obiektach sportowych zamkniętych mogą się odbywać zajęcia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż połowa obłożenia obiektu. Wydarzenia sportowe mogą być organizowane wyłącznie bez udziału publiczności.

Od 4 maja działalność mogą wznowić muzea  i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Według nowych regulacji, w placówkach tych, na jedną osobę zwiedzającą w przestrzeniach zamkniętych ma przypadać 15 m2 powierzchni. Utrzymany jest też obowiązek zakrywania ust i nosa.

Otwarte zostają również wielkopowierzchniowe sklepy meblowe, budowlane a także placówki dotychczas zamknięte w galeriach handlowych. Obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2.

Luzowanie obostrzeń dotyczy również kościołów. W nabożeństwach może uczestniczyć ograniczona liczba wiernych - 1 osoba na 15 m2 świątyni.

Od dzisiaj wszyscy uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wracają do szkół. Nauka stacjonarna odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.