Zakończył się jeden z etapów budowy Węzła Przesiadkowego Głębokie. Od najbliższego wtorku tj. 1 grudnia br., przywrócony zostanie ruch tramwajów na pętlę "Głębokie".


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Dzisiaj 27 listopada zakończyły się testy nowo wybudowanej infrastruktury - torowiska, zwrotnic, sieci trakcyjnej, przystanków. Pomyślny przejazd techniczny tramwaju oznacza, że pętla jest gotowa do przyjęcia ruchu komunikacji miejskiej. W ramach zrealizowanych do tej pory prac wybudowano ok 1,1 km pojedynczego toru tramwajowego, powstały również perony tramwajowo-autobusowe door-to-door. 

W kolejnych etapach inwestycji, przebudowane zostanie skrzyżowanie w sąsiedztwie pętli na skrzyżowanie typu rondo. Pojawi się także parking. Z kolei na samej pętli powstanie budynek, pełniący funkcję poczekalni dla pasażerów oraz pomieszczenia socjalnego przeznaczonego dla kierowców i motorniczych.

 

Komunikacja miejska

W związku z umożliwieniem ruchu pojazdów komunikacji miejskiej na nowej pętli „Głębokie” z dniem 1.12.2020 nastąpią zmiany w kursowaniu linii 1, 9, 51, 103, 106 i 121.

Przywrócone zostanie kursowanie tramwajów linii 1 i 9 do pętli „Głębokie” wg nowych rozkładów jazdy. Częstotliwość kursowania pozostaje bez zmian.

Przystanki „Zajezdnia Pogodno” nr 31214 i 31215 zostają przekwalifikowane na „na żądanie”.

Autobusy linii 51, 103, 106 i 121 wprowadzone zostaną na nową pętlę. Rozkład jazdy tych linii nie ulegnie zmianie.

Autobusy linii 529 w obu kierunkach zatrzymywać się będą na przystankach umieszczonych przy jezdni al. Wojska Polskiego (dotychczasowe przystanki dla linii zastępczej 809).

Autobusowa linia zastępcza 809 zostanie zlikwidowana.

Przywrócone zostanie obowiązywanie skomunikowań na pętli „Głębokie” między liniami tramwajowymi i autobusowymi.

Obowiązywać będzie następująca organizacja przystanków na pętli „Głębokie”:

tor zewnętrzny – linia 9,
tor środkowy – linia 1,
tor wewnętrzny – rezerwowy,
peron zewnętrzny – linia 103 na początku peronu, tj. od strony Polic,
peron zewnętrzny – linia 106 na końcu peronu, tj. od strony centrum,
peron środkowy – linia 51 (nr 31742),
peron wewnętrzny – linia 121 (nr 31743).

tekst/fot. ZDiTM SZCZECIN