Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu Tarczy Branżowej dla przedsiębiorców dotkniętych wprowadzeniem obostrzeń.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią #koronawirus. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń, które obowiązują od ostatniego weekendu. Idziemy wąską ścieżką pomiędzy niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zablokowaniem gospodarki mówił premier Mateusz Morawiecki. - Droga pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarki. Wirus nie pozostawia nam dużego pola manewru dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które dotknie #koronawirus chcemy, żeby zostały objęte naszym programem wsparcia.

Rząd wprowadza wsparcie dla branż gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej. Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych branżach. Bezzwrotna pożyczka w wysokości 5 tys. zł. dla małych i mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą.

- Wprowadzamy zwolnienie z opłaty targowej za cały 2020 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów – poinformował premier.

Wartość tego wsparcia to ponad 1 mld 800 mln.

- Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące – poinformował Mateusz Morawiecki.