20 października br. na przejściu granicznym w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skontrolowali bagaże, które zostały nadane w Korei Południowej i leciały tranzytem przez Warszawę.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Bagaże poddano wstępnej kontroli z wykorzystaniem urządzeń RTG. Prześwietlenie pokazało, że zawierają one duże ilości różnych towarów. Właścicielami bagaży okazali się dwaj obywatele Korei Płd. Nie zgłosili oni towarów, które nie mieszczą się w normach przewidzianych dla podróżnych wjeżdżających na teren Unii Europejskiej.

Niezgłoszone towary to 1.100 szt. dysz oraz 26 sztuk płyt głównych do urządzeń spawalniczych. Wartość tych towarów wyniosła 3.361,52 EUR, tj. 15.296 zł. Na podstawie faktur ustalono, że towary przeznaczone są dla jednej z firm działających na terenie Polic.

Koreańczycy muszą zapłacić prawie 4 tys. zł (3.893 zł) należnych ceł i podatków.                       

Dodatkowo jeden z pasażerów posiadał znaczne ilości produktów podlegających ograniczeniom – farmaceutyków i suplementów diety. W bagażu znaleziono 94 opakowania leków i 60 buteleczek płynów (wg oświadczenia zawierających żeńszeń) oraz 600 szt. maseczek kosmetycznych, które również nie zostały zgłoszone do odprawy celnej.

Wszystkie towary zabezpieczano do dalszego postępowania oraz powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.

źródło: Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy