W nocy z 12 na 13 czerwca została otwarta granica polsko-niemiecka. W Lubieszynie symbolicznego otwarcia dokonali wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc i wicewojewoda Marek Subocz. Od dziś ruch graniczny z Niemiec do Polski jest dostępny na wszystkich przejściach granicznych.

reklama

Niestety o ile Niemcy mogą do nas przyjeżdżać bez ograniczeń o tyle Polacy do niektórych landów np. na jednodniową wycieczkę pojechać jeszcze nie mogą.

Sprawa dotyczy Meklemburgii Pomorza Przedniego. Nadal obowiązują na terenie landu obostrzenia.

Do Meklemburgii mogą wjeżdżać osoby, które tam pracują, odwiedzają najbliższą rodzinę lub posiadają rezerwację na co najmniej jeden nocleg. Jednak np. jednodniowe wyjazdy w celach turystycznych z Polski do Meklemburgii Pomorza Przedniego nie są możliwe. Taka wycieczka przy kontroli może zakończyć się mandatem. Zakaz prawdopodobnie będzie obowiązywał do końca czerwca. Dokładna data jednak nie została jeszcze podana.

Te obostrzenia nie dotyczą Brandenburgii – wjazd np. przez Gartz czy Schwedt do tego kraju związkowego jest możliwy nawet w celach turystycznych – jednodniowa wycieczka.

 

Otwarcie granicy w Lubieszynie