Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki od 13 czerwca otwarte zostaną granice dla Państw Unii Europejskiej.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Zdaniem szefa rządu potrzebne są jak najszybciej kontakty z krajami Unii Europejskiej - żeby powróciły do poprzedniego stanu.

- W niektórych częściach świata, jak Ameryka Łacińska czy Ameryka Północna cały czas są duże poziomy zachorowań i zgonów. Widać, że pandemia tam zachowuje się jeszcze w sposób bardzo niepokojący, dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów UE. To jest dla nas najważniejsze - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Od 16 czerwca będą możliwe loty zagraniczne.

- Wchodzimy w kontakt już dzisiaj z LOT-em, żeby LOT mógł zaplanować odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług – poinformował premier.

Najważniejsze informacje są takie:

  • Polska z upływem dnia 12 czerwca od godz. 24:00 wycofuje tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych z państwami Unii Europejskiej, członkami strefy Schengen;
  • od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo, uwzględniając typowanie, tak jak to się odbywało w okresie przed wybuchem pandemii i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce;
  • wszyscy obywatele Polski oraz UE uzyskują na powrót prawo swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP bez konieczności kwarantanny.
    Takie prawo posiadają również obywatele państw trzecich posiadający prawo pobytu na terytorium UE;
  • wszyscy sąsiedzi Polski zostali o tym fakcie lojalnie poinformowani, co daje im czas na przygotowanie się na te okoliczności.