Zabytkowe kościoły, cerkwie, pałace, zamki czy średniowieczne mury obronne. To tylko część obiektów, które przejdą prace remontowe lub zabezpieczające dzięki wsparciu Pomorza Zachodniego. W czwartek 7 maja Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął uchwałę, która zapewni łączną pomoc w wysokości 1,8 mln zł dla 70 projektów rekomendowanych przez zarząd województwa.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


- Sytuacja w związku z pandemią koronawirusa jest trudniejsza, niż kilka miesięcy temu, ale utrzymujemy finansowanie prac przy zabytkach na zaplanowanym poziomie. Nie możemy zapominać o sferze, która określa naszą zachodniopomorską tożsamość. Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W tym roku lista zabytków, które przejdą prace liczy 70 pozycji, tym samym jest ich więcej niż w zeszłym roku (67), jednocześnie łączna kwota wsparcia liczy 1,8 mln zł.

Na terenie powiatu polickiego  dofinansowane zostały 3 projekty – 2 w gminie Dobra i 1 w gminie Nowe Warpno.

Kwotą 10 tys. zł dofinansowane zostaną prace konserwatorskie ściany południowej kościoła gotyckiego z XIII w. pw. Matki Bożej Królowej Świata w Dobrej.  40 tys. zł przeznaczone zostanie na remont wieży kościoła w celu zapobieżenia katastrofie budowlanej w Stolcu - kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe, XVI wiek. 40 tys. zł trafi również na rekonstrukcje pokrycia dachowego, hełmu wieży i remont elewacji w pałacu w Karsznie - gmina Nowe Warpno.

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel powędrowało ponad 12 mln zł z budżetu województwa. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji.