Dzięki obywatelskiej postawie jednego z mieszkańców naszego powiatu mierzyńscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna nie tylko miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie, ale prowadził samochód, pomimo dwóch aktywnych sądowych zakazów. Trafił prosto na policyjny komisariat. Teraz sprawą mężczyzny zajmie się sąd.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


W niedzielę 2 lutego funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Mierzynie otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Siadło Górne samochodem marki Renault może poruszać się nietrzeźwy kierujący. Informację przekazał jeden z mieszkańców, którego zaniepokoił styl jazdy kierującego. Policjanci natychmiast udali się na miejsce. Jak się okazało za kierownicą Renault siedział 47-letni mężczyzna. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało, że kierujący jest nietrzeźwy, miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.

Po sprawdzeniach w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że 47 latek prowadził auto wbrew sądowym zakazom prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do Komisariatu Policji w Mierzynie. Za popełnione przestępstwa będzie teraz musiał odpowiedzieć przed sądem.

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Policach / sierż. sztab. Katarzyna Leśnicka