Zima i chłód za oknami nie zachęca do aktywności i podróżowania. Ten stereotyp chce przełamać  „Forum Zalewu”, które stworzyły samorządy leżące nad Zalewem Szczecińskim i Zalewem Kamieńskim. Dzięki wsparciu środkami Programu Interreg, młodzież szkolna będzie uczestniczyć w wycieczkach przyrodniczych, dowie się jak można ciekawie spędzać wolny czas i weźmie udział w warsztatach plastycznych.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Unikalne gatunki ptaków, ciekawe miejsca i zakątki do obserwacji przyrody, a do tego atrakcyjne szlaki wycieczek. Takich miejsc w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego czy Zalewu Kamieńskiego nie brakuje, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Szczególnie osoby młode, które często niechętnie odrywają się od komputera czy smartfona. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi „Forum Zalewu” – inicjatywa samorządów, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i lokalnych przedsiębiorców.

„Przygoda nad Zalewem” to cykl wyjazdów edukacyjnych, podczas których młodzież odkryje zimowe ciekawostki związane z przyrodą wokół zalewów i zaobserwuje jak ważne jest współdziałanie ludzi i otaczającej nas przyrody. Wycieczki odbędą się pomiędzy 10 a 18 lutego, w trakcie trwania ferii zimowych. Program obejmuje także warsztaty plastyczne, których efektem będą plakaty zainspirowane tajemnicami natury. Najlepsze stworzą objazdową wystawę.

Program jest adresowany do młodzieży wieku 12-15 lat z gmin Nowe Warpno, Police, Stepnica, Wolin, Kamień Pomorski i Międzyzdroje. Pomysł „Forum Zalewu” ma wskazać troskę o przyrodę jako potencjalne źródło dochodów i lepszego życia.

Zapisy trwają do 5 lutego 2020 roku. Dostępność miejsc w programie w swojej gminie można sprawdzić bezpośrednio u organizatorów poszczególnych wyjazdów:

  • w Gminie Nowe Warpno: Urząd Gminy Nowe Warpno,
  • w Gminie Police: Szkoła Podstawowa nr 5 w Policach.