1 maja 2004 roku, Polska została członkiem Unii Europejskiej. Wczoraj (30.04) na dawnym przejściu granicznym Kołbaskowo-Pomellen, równo 15 lat później, odśpiewano „Odę do radości” i symbolicznie podniesiono szlabany graniczne.


POLUB NAS #wirtualnepolice   


Najpierw zagrała orkiestra, na maszty wciągnięto flagi, a o północy w górę poszedł szlaban na dawnym przejściu granicznym Kołbaskowo-Pomellen. Symbolicznie, bo przy dźwiękach IX Symfonii Ludwiga van Bethovena i śpiewaniu „Ody do Radości”. Nie zabrakło wielkoformatowej flagi UE rozwiniętej przez mieszkańców Pomorza Zachodniego czy pamiątkowych paszportów. Wszystko, by uczcić 15 lat obecności Polski we Wspólnocie Europejskiej.

- 15 lat temu zamieszkaliśmy w domu dobrym, bezpiecznym, w domu, który nazywa się Unia Europejska. Ten dom został zbudowany na ruinach II wojny światowej, na traumach dziesiątek i setek wojen, które przez lata przechodziły przez Europę. Ale to dom, który został zbudowany na marzeniu, o życiu wspólnym w Europie. To dom, który został zbudowany na wartościach, godności ludzkiej, demokracji, równości, praworządności i solidarności. Nie było by tego święta sprzed 15 lat, gdyby 30 lat temu nie udało się w doprowadzić do porozumień okrągłego stołu. Nasi światli liderzy obrali kurs na Europę i ten kurs był konsekwentnie realizowany przez wszystkie ekipy. – mówił marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na uroczystościach pojawił się również Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikiel.

- Jesteśmy wdzięczni, że Polska po okrutnych zbrodniach dokonanych w II wojnie światowej wyciągnęła do nas rękę w geście pojednania. Dzięki Unii Europejskiej wspólnie doświadczamy dziś najdłuższego okresu pokoju między krajami na naszym kontynencie – mówił Rolf Nikel.